Forum www.lsojadwiga.fora.pl Strona Główna www.lsojadwiga.fora.pl
Forum Ministrantów parafii św. Jadwigi Królowej w Białymstoku
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Najstarsze drzewa w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.lsojadwiga.fora.pl Strona Główna -> Luźne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szymoneq




Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:50, 03 Sty 2008    Temat postu: Najstarsze drzewa w Polsce

Po dokładnych badaniach okazało się, że poczciwy dąb "Bartek" koło Zagnańska nie jest najstarszym drzewem w Polsce. Polska może poszczycić się rówieśnikami amerykańskich sekwoi - najstarszymi drzewami w Polsce są cisy rosnące we wsi Harbutowice koło Skawiny w województwie małopolskim, liczące 2 000 do 3 000 lat. Dane te pochodzą z pomiarów Instytutu Badań Leśnictwa i były już publikowane (m. in. CD-ROM "Ochrona polskiej przyrody", 2002). Cis charakteryzuje się bardzo powolnym przyrostem biomasy, stąd do niedawna jego wiek był niedoszacowany.Park Narodowy Sequoia and Kings Canyon znajduje się w górach Sierra Nevada w południowej Kalifornii. Składa się z dwóch przylegających do siebie części: północnej (Kings Canyon National Park) z Królewskim Kanionem i południowej (Sequoia National Park) z zagajnikami sekwoi mamucich.

Kiedy intensywny wyrąb ogromnych sekwoi na zboczach Kanionu Kings zaniepokoił mieszkańców pobliskiej doliny San Joaquin, George Stewart – wydawca lokalnej gazety w Visalii – od 1878 roku podjął zdecydowaną walkę o ochronę unikatowej przyrody gór. W latach 1916–1920 rząd wykupił z prywatnych rąk prawie wszystkie parcele położone na obszarze nowego rezerwatu – całkowita ochrona drzew stała się faktem.

Mamuty z kredy rodem

O Parku Narodowym Sekwoi można wyrażać się jedynie w kategorii superlatywów, jego największymi, niepodważalnymi atutami są: najwyższe partie gór Sierra Nevada, sekwoje mamucie oraz Kanion Kings.
Sierra Nevada charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu (deniwelacja wynosi aż 3900 metrów!), na którą składają się ostre szczyty górskie (Mt. Whitney, 4417 m n.p.m.), kotły polodowcowe, liczne jeziora (np. Tulainyo, najwyżej położone jezioro w USA, 3902 m n.p.m.) i najgłębszy w USA Kanion Kings. Mt. Whitney jest najwyższym szczytem w Stanach Zjednoczonych pomiędzy Kanadą a Meksykiem.
Park obejmuje ochroną rozległe kompleksy starych, naturalnych drzewostanów, wśród których światową sławę zyskały sekwoje mamucie – największe drzewa świata pod względem objętości i masy. Sekwoje pokrywały znaczną część północnej półkuli już w epoce kredowej, jednak do obecnych czasów przetrwały w Ameryce tylko dwie odmiany: sekwoje czerwone i sekwoje mamucie. Trzecia odmiana, mało atrakcyjna, rośnie w centralnych Chinach. Sekwoje mamucie rosną tylko i wyłącznie na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada w Kalifornii, na wysokości 1500–2100 metrów w 75 mniejszych lub większych zagajnikach. Dochodzą do 95 metrów wysokości i 12 metrów średnicy pnia.
Sekwoje potrzebują do życia ogromnych zasobów wody, dostarczanych w Sierra Nevada przez obfite – do 7500 milimetrów – opady śniegu, który topniejąc, zasila podłoże na suche zazwyczaj lato.

Uwolnić nasiona!

Sekwoje mamucie osiągały kiedyś wiek do 4500 lat, współczesne do 3200 lat – tajemnica ich długowieczności tkwi w metrowej grubości ognioodpornej korze. Gigantyczna sekwoja potrzebuje pożarów lasu, dających jej sposobność rozmnażania i wzrostu. Dojrzałe szyszki mogą wisieć na drzewie do dwudziestu lat i dopiero ogień doprowadza do ich wysuszenia, otwarcia i wysypania nasion na podłoże. Nasiona potrzebują użyźnionej pożarem gleby, słonecznej przestrzeni wokół i eliminacji konkurencyjnych, szybciej rosnących, ewolucyjnie młodszych gatunków (świerki, jodły). Składniki kory uodporniają sekwoje na insekty i grzyby, stare drzewa giną, padając pod wpływem kolosalnego ciężaru uzupełnianego opadem śniegu.

Pięć w jednym

Zwiedzanie parku ogranicza się do pięciu odrębnych obszarów: Giant Forest, Grant Grove, Lodgepole, Mineral King oraz Cedar Grove w dnie Kanionu Kings. Las Gigantów, Zagajnik Granta oraz Lodgepole zachwycają turystów widokiem potężnych drzew, jak gdyby żywcem wyjętych z archaicznych czasów.
Mineral King jest doskonałą bazą wypadową dla pieszych turystów udających się na górskie szlaki, natomiast Cedrowy Zagajnik łączy atrakcyjne krajobrazy kanionów z widokami potężnych, prastarych cedrów, bytujących w parku – niezasłużenie – w cieniu swoich słynnych krewniaków, sekwoi.
W Lesie Gigantów, pośród sosen, cedrów i jodeł, rosną cztery spośród pięciu największych drzew świata, w tym Generał Sherman – największa sekwoja w Stanach Zjednoczonych, o wieku około 2100 lat, licząca 84 metry wysokości, 11 metrów średnicy pnia u podstawy, o niewiarygodnej wadze, szacowanej na 1385 ton! Jest to największy organizm żyjący na Ziemi! Drzewa tego typu należy po prostu zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu: są większe, barwniejsze i piękniejsze, niż wynika z najlepszych fotografii. Te drzewa, jak monumentalne pomniki, rosły tutaj w epoce faraonów, za starożytnych Greków i Rzymian, były sędziwe już za Piastów. Należą się im pokłon oraz chwila zadumy nad przemijającym czasem i cudami Natury.
Przebojem następnej „Kolebki Gigantów”, zagajnika Grant Grove, jest olbrzymia sekwoja Grant Tree, mieszcząca się również w światowej czołówce rekordowych drzew, uhonorowana nazwaniem przez Kongres USA w 1926 roku Narodową Choinką Bożonarodzeniową.
Mineral King, osada górnicza powstała w końcu XIX wieku na bazie niewielkich złóż srebra, została szybko porzucona i służyła Kalifornijczykom przez długie lata jako ciche, odludne i mało znane miejsce spędzania letnich wakacji. Gdy w 1978 roku pojawiła się groźba budowy megaresortu narciarskiego, Kongres włączył ten fragment gór do Parku Narodowego Sekwoi.Las – najcenniejsze bogactwo natury; Las to przede wszystkim rośliny - drzewa, krzewy i rośliny zielne. Ważną, aczkolwiek niedocenianą rolę pełnią grzyby i bakterie. To one rozkładają ściółkę, zamieniając ją w żyzną próchnicę. Las to dom i spiżarnia dla zwierząt. W koronach drzew i w krzewach gnieżdżą się ptaki, na pniach i liściach żyją owady, a na zacienionej ściółce - ślimaki. W rozległych puszczach, których niewiele zostało w Polsce, żyją potężne żubry, łosie i jelenie. Przy odrobinie szczęścia natknąć się też można na drapieżne rysie i wilki.

Polska jest krajem, na którego terytorium w przeszłości dominowały lasy. Przeważały w nich drzewa liściaste, a różnorodność gatunkowa jak na warunki europejskie była stosunkowo niewielka. W miarę upływu czasu tereny Polski ulegały stopniowemu wylesianiu. Proces ten spowodowany został działalnością człowieka - pozyskiwaniem coraz większych areałów pod uprawy oraz rozwojem przemysłu. Duże straty w drzewostanie przyniosła też II wojna światowa. Obecnie zalesienie powierzchni Polski jest niższe od średniej europejskiej i wynosi około 28 procent . Stan lasów w Polsce na bardzo wielu obszarach jest słaby.Największe kompleksy leśne świata - znaczenie lasów

Las - jest wielkim zespołem różnorodnych organizmów roślinnych i zwierzęcych przystosowanych do życia obok siebie, na wspólnym obszarze (biocenoza, której głównym składnikiem są drzewa). Lasy zajmują blisko 1/3 powierzchni zamieszkałych lądów (pierwotne lasy zajmowały 60%).

Lasy strefy umiarkowanej - wielka strefa praleśna rozciąga się w Ameryce Północnej i Euroazji pomiędzy 50 a 60º szer. geogr. (głównie pł. mało zaludniona Kanada i Rosyjska Federacja). W Europie - tajga - mało zróżnicowane gatunki z przewagą iglastych. Jest źródłem drewna wykorzystywanego w budownictwie i przemyśle celulozowo-papierniczym.

Lasy strefy tropikalnej - druga rozległa strefa lasów rozciąga się w pasie równikowym i obejmuje zarówno wilgotne lasy tropikalnej dżungli, jak i suche lasy sawannowe. Wiele występujących tam drzew dostarcza cennego drewna (dla przemysłu chemicznego, meblarstwa i wyrobu galanterii drzewnej - mahoń, palisander, drzewo sandałowe). Do terenów leśnych zalicza się lasy naturalne (złożone z gatunków właściwych dla danej strefy) oraz lasu kulturowe (nasadzone przez człowieka).
Rozległe tereny zajmują lasy liściaste i mieszane klimaty umiarkowanego, lasy subtropikalne i górskie. W Ameryce Południowej (Puszcza Amazońska) lasy pokrywają blisko połowę powierzchni (i stanowią 1/3 powierzchni leśnych na świecie), w Europie i Ameryce Północnej ok. 32%, najmniej, ok. 18% w Australii. Przykładami krajów bezleśnych mogą być Egipt, Libia i kraje Półwyspu Arabskiego. Ponad połowę powierzchni kraju pokrywają lasy w Szwecji, Kanadzie i Japonii. Najsilniej zalesione są kraje w Am. Połud. - Gujana czy Surinam - ok. 75%.
Gospodarka drewnem prowadzona przez człowieka jest niezwykle nieudolna - nie wykorzystuje się dużej części ich masy. Dopiero niedawno wprowadzono technologie wykorzystywania odpadów produkcyjnych. Drewno wykorzystuje się w budownictwie, kolejnictwie, telekomunikacji, meblarstwie, górnictwie i przemyśle papierniczym. Najwięcej drewna użytkowego pochodzi z lasów iglastych i mieszanych klimatu umiarkowanego. Ze względu na wzrost liczby ludności - pozyskiwanie drewna na 1 mieszkańca jest niższe. W Szwecji przypada 6,7m3, w Kanadzie 6 m3, a w Brazylii już tylko 0,5 m3, w Kolumbii natomiast 0,1 m3. W krajach wysoko rozwiniętych na cele przemysłowe przeznacza się 90% drewna (kontrolowany wyrąb lasów i planowanie zalesień), natomiast w krajach rozwijających się tyle samo przeznacza się na opał i wyrób węgla drzewnego, tam też dominuje gospodarka rabunkowa. Rosnąca presja demograficzna zmusza ludzi do wycinania rozległych terenów leśnych i przeznaczania pozyskanych gruntów pod uprawę roślin alimentacyjnych i pastwisk. Tylko nieliczne kraje eksportują drewno: Kanada, Szwecja, Finlandia, USA (grubizna szpilkowa) oraz kraje byłego ZSRR. USA importuje z Kanady, natomiast Europa Zachodnia ze Szwecji, Finlandii i b. ZSRR. Przeważająca część drewna znajdującego się w obrocie pochodzi z lasów strefy umiarkowanej. Lasy strefy międzyzwrotnikowej (Azja Południowo-Wschodnia i Afryka Równikowa) dostarczają głównie drewno szlachetne - twarde i kolorowe. Przedmiotem handlu międzynarodowego są ponadto celuloza i papier, którego największym producentem i importerem zarazem jest USA (28% światowej produkcji). Przemysł tartaczny lokalizuje się w bezpośrednim sąsiedztwie pozyskania surowca, gdyż przewóz surowego drewna jest bardziej kosztowny niż przewóz tarcicy, dlatego też przemysł tartaczny rozwija się głównie w krajach słabiej uprzemysłowionych.

Produkcja celulozy 1980 1994 1997
W mln. ton
Świat 94,4 117,4 113,9
USA 40,6 53,19 51,4
Kanada 12,1 13,73 12,8
Japonia 7,7 8,8 8,7
Szwecja 6,6 7,24 7,2
Finlandia 4,6 6,33 5,9
Polska 0,64

Kwaśne deszcze i nadmierne stężenie związków siarki i azotu w powietrzu powodują obumieranie drzew i zmniejszają ich odporność na choroby. Szkółki drzewne narażone są na szkodniki. Las jest dobrym regulatorem obiegu wody w przyrodzie, chroni gleb przed wywiewaniem. Korzystnie wpływa zawartość tlenu w powietrzu i ogranicza prędkość wiatru. Las pozwala ludziom zbierać grzyby, jagody, polować na zwierzyną łowną, jest miejscem rekreacji. Jest miejscem zamieszkania wielu gatunków zwierząt.
Zagrożenia lasów: nadmierna wycinka, sadzenie monokultur leśnych, regulacja rzek, przesuszanie gleby przyczyną pożarów, emisja zanieczyszczeń przemysłowych.

piszcie posty


(...)

Królewska kraina sekwoi


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Szymoneq dnia Czw 18:02, 03 Sty 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
slovik




Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:47, 12 Sty 2008    Temat postu: lol

.......

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez slovik dnia Pon 18:41, 09 Lip 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dennis




Dołączył: 20 Gru 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:13, 12 Sty 2008    Temat postu:

Zebys sie dokształcił i poszezył swoja wiedze na temat geografii ;p

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymoneq




Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:13, 12 Sty 2008    Temat postu:

Jato trohce zkopiowalm a troche napisa;em

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.lsojadwiga.fora.pl Strona Główna -> Luźne
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin